Çelik Konstrüksiyon Boyama

İç mekan, dış mekan ve yangına dayanıklı çelik boyaları uygulamaları işçiliği yapıyoruz.

Çelik yüzeye önce astar boya uygulaması daha sonra ara kat ve son olarak asıl boya uygulaması yapılmalıdır. Bu konuda çeliğin kullandığı alanda önemlidir. Bulunduğu ortam ve içeride yapılacak işe göre renk ve boya türü seçilmelidir. Her çeliğe farklı boya türü uygulanır. Yine boya kalınlığı uygulama alanına göre değişiklik gösterir. Sıcaklık, nem ve ıslanma gibi durumlara göre boya ve boyama tercihi yapılır. Boyama işleminin ne tür bir aletle yapılacağı da son derece önemlidir. Airless boya makineleri yani havasız boya makineleri en çok tercih edilenleridir. Airless boya makineleri boyayı hava ile karıştırmadan yüksek basınçla püskürterek çelik yüzeye uygular.

Çevre Korozyonu

Korozyona karşı koruma için doğru boya sisteminin seçilmesi, en ekonomik ve en iyi teknik çözümün elde edilmesi gerekiyor. Her bir proje için koruyucu bir boya sistemi seçmeden önce dikkate alınacak çeşitli unsurlar bulunuyor. Bir boya sistemi seçerken yapının, binanın veya tesisin işletileceği koşulları hesaplamak gerekiyor. Ortamın korozyonunun etkisine göre boya tercihi ve kalınlığı belirlenmelidir.

Korunacak Yüzeyin Tipi

Bir boya sisteminin tasarlanması normal olarak çelik, sıcak daldırma galvaniz çelik, sprey ile metalize edilmiş çelik, alüminyum ya da paslanmaz çelik gibi yapı malzemeleri ile uğraşılmasını gerektirir. Yüzey hazırlığı, kullanılan boya ürünleri (kısmen astar) ve toplam sistem kalınlığı başlıca korunacak olan yapı malzemesine bağlı olacaktır.

Boya Uygulama Sürecinin Planlanması

Özel bir projenin inşa çizelgesi ve yapımın çeşitli aşamaları boya sisteminin nasıl ve ne zaman uygulanması gerektiğini belirler. Malzemelerin, inşa aşaması tamamlandığı ve tüm parçaların sahada ve içeride bir araya getirildiği zaman, ön imalat aşamasında verilmesi önemlidir. Yüzey hazırlığının ve boyanın kuruma sürelerinin sıcaklık ve nemliliğe göre göz önünde bulundurulması için işin planlanması gerekir. Aynı zamanda inşaatın bir aşaması korumalı atölye ortamında ve bir diğer aşaması şantiyede olursa katlar arası bekleme sürelerinin dikkate alınması gerekir.

Yaptığımız boya çalışmalarını inceleyebilirsiniz. Boya çalışmaları kendimize aittir.

Çelik Konstrüksiyon Video Çalışmalarımız

Çelik Konstrüksiyon Yaptığımız İşler